Ravninska kolineacija je transformacija ravnine koja čuva kolinearnost točaka, odnosno incidenciju točke i pravca.

Kod takvih se transformacija točke nekog pravca preslikavaju ponovo u točke nekog pravca, drugim riječima pravci se preslikavaju u pravce. Točke i pravce koji se nekom kolineacijom preslikavaju sami u sebe nazivamo fiksnim ili čvrstim točkama i pravcima tog preslikavanja. Treba uočiti da se pravac može preslikati sam u sebe, a da se pritom njegove točke ne preslikavaju same u sebe. Jednostavno, točke pravca preslikavaju se u neke druge točke toga istog pravca pa je pravac sam svoja slika, ali to ne vrijedi i za sve njegove točke. Na takvom pravcu mogu biti fiksne najviše dvije točke. Ako su tri točke nekog pravca fiksne, onda je fiksna i svaka njegova točka.

Do sad ste upoznali nekoliko transformacija ravnine: translaciju, rotaciju, osnu simetriju, centralnu simetriju, homotetiju...

Sve su to kolineacije. Podsjetite se i provjerite da ta preslikavanja imaju svojstvo da se pravci preslikavaju u pravce, odnosno čuvaju incidenciju točke i pravca. Koja je točka fiksna kod centralne simetrije, koja kod rotacije, a koja kod homotetije? Koliko fiksnih pravaca postoji kod osne simetrije?

U našem ćemo nastavnom predmetu obraditi dva kolinearna preslikavanja s kojima se niste upoznali tijekom dosadašnjeg školovanja - perspektivnu kolineaciju i afinost. Ta će nam preslikavanja biti važna za konstrukciju ravninskih i prostornih objekata, kao i za bolje razumijevanje nekih prostornih relacija.