Opterećenja - izbornik Loads

Ovim su izbornikom obuhvaćena sva djelovanja (engl. actions) koja mogu u elementima izazvati unutarnje sile - osim sila, momenata i distribuiranih opterećenja, koja se nazivaju neposrednim djelovanjima (direct actions), to su i posredna djelovanja (indirect actions), poput prisilnih pomaka ležajeva i razlika temperature u odnosu na temperaturu nenapregnutog stanja.

Opterećenja/djelovanja mogu se zadati u čvorovima (podizbornik Nodes) i/ili na elementima (podizbornik Elements).

Čvorna opterećenja

Čvorna opterećenja su koncentrirane sile i koncentrirani momenti (Concentrated forces). Djeluju li iste sile u više čvorova, mogu se zadati istodobno. Upisuju se oznake čvorova u kojima sile djeluju (polje Node(s) - način upisa oznaka čvorova opisan je u odjeljku o ležajevima), te komponente sila u smjerovima osi globalnog koordinatnog sustava (Fx i/ili Fy) i/ili moment M.

Zadavanje sile intenziteta 100  kN u pozitivnom smjeru globalne osi x u čvoru 1 poduprtog nosača (primjer 1., [*]) prikazano je na sljedećoj slici:


Unutarnje sile (na statički neodređenim konstrukcijama) mogu izazvati i pomaci ležajeva (Support displacements). Upisuju se oznake ležajnih čvorova (Node(s)) te komponente pomaka u smjerovima osi, ux i/ili uy, i/ili kut zaokreta, phi.

Opterećenja elemenata

Opterećenja na elementima mogu biti jednoliko raspodijeljena, zadana u lokalnom (Uniform (local c.s.)) i u globalnom koordinatnom sustavu (Uniform (global c.s.)), koncentrirana, zadana u lokalnom (Concentrated (l.c.s.)) i u globalnom koordinatnom sustavu (Concentrated (g.c.s.)), trapezno raspodijeljena na dijelu elementa, zadana u lokalnom koordinatnom sustavu (Trapezoidal (l.c.s.)), te toplinska djelovanja (Temperature). Može se zadati više opterećenja na jednom elementu. Ako ista opterećenja djeluju na više elemenata, mogu se zadati istodobno (osim trapeznog opterećenja) - način upisa oznaka opterećenih elemenata prikazan je u odjeljku o karakteristikama elemenata.

Jednoliko raspodijeljeno opterećenje.

Za jednoliko raspodijeljeno opterećenje zadano u lokalnom koordinatnom sustavu upisuju se oznake opterećenih elemenata (Element(s)) te iznosi opterećenja u smjeru osi elementa (qxl) i/ili okomito na nju (qyl), dok se za opterećenje zadano u globalnom koordinatnom sustavu osim oznaka elemenata upisuju iznosi opterećenja u smjeru globalnih osi (qxg i qyg).

Zadavanje opterećenja intenziteta 20  kN/m' u smjeru globalne osi x na elementu 1 okvirne konstrukcije u primjeru 2. ([*]) prikazano je na sljedećoj slici:

Koncentrirana sila i moment.

Za poopćenu koncentriranu silu zadanu u lokalnom koordinatnom sustavu upisuju se oznake elemenata (Element(s)), komponenta u smjeru osi elementa (Fxl) i/ili komponenta okomita na os (Fyl) i/ili moment (M) te omjer udaljenosti hvatišta sile od početnog čvora i duljine elementa (a/l - npr. ako sila djeluje u polovini elementa, upisuje se 0.5). Zadavanje je koncentrirane sile u globalnom koordinatnom sustavu slično, osim što se upisuju komponente sile u smjerovima globalnih osi (Fxg i/ili Fyg).

Zadavanje koncentrirane sile intenziteta 100 kN u pozitivnom smjeru lokalne osi y u polovini elementa 9 (prvi čvor je 8, drugi je 10) okvirne konstrukcije (primjer 2.) prikazano je na sljedećoj slici.

Trapezno opterećenje.

Trapezno rasprodijeljeno opterećenje zadaje se vrijednostima u početnoj i krajnjoj točki djelovanja (qx1 i/ili qy1, odnosno qx2 i/ili qy2) te omjerima udaljenosti tih točaka od prvog čvora i duljine elementa (a/l i b/l).

Na sljedećim je slikama prikazan nosač (primjer 3.) s trapeznim opterećenjem na dijelu grede 6 i trokutastim opterećenjem na gredi 7 te način zadavanja tih opterećenja:



                    

Toplina.

Za toplinsko djelovanje upisuju se oznake elemenata (Element(s)), temperature na donjem (t(-h/2)) i na gornjem (t(h/2)) rubu poprečnog presjeka, visina poprečnog presjeka (h) te toplinski koeficijent (alpha; program nudi vrijednost 1 . 10-5 K-1).

Na sljedećoj je slici prikazan upis za gredu 7 okvirne konstrukcije u primjeru 2. ([*]).


KF    2004-03-10