Primjer 2.

Na nosaču iz prethodnog zadatka grafoanalitičkim postupkom odrediti dijagram momenata ( K1 = 100 kN, K2 = 50 kN).


\includegraphics[scale=1]{z1sl/lgrp4.1}


Dijagram momenata u gredi zadanog nosača konstruiramo superpozicijom dijagrama na zamjenjujućoj prostoj gredi i dijagrama momenata sila u štapovima u odnosu na os grede.

Iz izraza za ravnotežu momenata oko točaka B i A dobivamo A0v = 90 kN i B0v = 60 kN. Momenti na zamjenjujućoj gredi ispod sila K1 i K2 sada su M0K1 = 90 . 3 = 270 kN i M0K2 = 60 . 4 = 240 kN, pa možemo nacrtati dijagram  M0.

Od tog dijagrama treba oduzeti dijagram momenata u gredi izazvanih silama u štapovima, pa će konačni dijagram biti graf funkcije zadane po segmentima:

M(x) = $\displaystyle \left\{\vphantom{
\begin{array}{ll}
M^0(x), & x_A \leq x \leq ...
...x_F \leq x \leq x_H, \\
M^0(x), & x_G \leq x \leq x_B.
\end{array} }\right.$$\displaystyle \begin{array}{ll}
M^0(x), & x_A \leq x \leq x_D, \\
M^0(x) - ...
...2 (x), & x_F \leq x \leq x_H, \\
M^0(x), & x_G \leq x \leq x_B.
\end{array}$

Sa S1hS0h i S2h označene su horizontalne komponente sila u štapovima 1, 0 i 2, a sa y1(x), y0(x) i y2(x) udaljenosti točaka segmenata D- E, E- F i F- G grede nosača od odgovarujućih štapova, mjerene po vertikali, pa je - Skh . yk(x) moment sile u štapu k u točki s apscisom x na ojačanom dijelu grede. Ti su izrazi izvedeni za stvarni, u ovom primjeru tlačni, smjer djelovanja sila Sk.

Zaključujemo da su yk(x) $ \mapsto$ MSk(x) = Skh . yk(x), k $ \in$ {$ \mathsf {0}$,$ \mathsf {1}$,$ \mathsf {2}$}, afina preslikavanja koja pojedinim segmentima grede pridružuju segmente dijagrama momenata u njima, izazvanih silama u štapovima. Osi tih preslikavanja u polju nosača pravci su na kojima leže štapovi 0, 1 i 2, dok je u polju momenata os uvijek nulta linija momenata M0.

Poznati je par pridruženih točaka par ( C,M0C), jer mora biti MC = 0. Točka C leži na dijelu grede između točaka E i F, u kojem momenti nastaju zbog sile u štapu  0, pa će odgovarujući segment momentnog dijagrama biti slika tog dijela grede u `srednjem' preslikavanju, kojem je os pravac štapa  0. Kako je dio E- F paralelan sa štapom  0, njegova će slika, koja prolazi kroz M0C, biti horizontalna, paralelna s nultom linijom momenata.

U dijelu grede između točaka D i E momente uzrokuje sila u štapu  1. Kako neposredno lijevo i neposredno desno od točke E konačni momenti moraju biti jednaki, slika točke E u `lijevom' preslikavanju, kojem je os pravac štapa  1, mora se podudarati sa slikom te točke u `srednjem' preslikavanju, pa je `lijevo' preslikavanje zadano parom ( E,MSE). U točki D moment je sile u štapu  1 jednak nuli, pa su poznate dvije točke kojima je određen segment momentnog dijagrama koji je slika dijela  D- E.

Na temelju sličnog zaključivanja konstruiramo segment momentnog dijagrama koji je slika dijela F- G grede u `desnom' afinom preslikavanju, čija je os pravac štapa  2.

Konačni dijagram M razlika je dijagrama M0 MS.


\includegraphics[scale=0.75]{z1sl/lgrp4.2}


Dijagram poprečnih sila u gredi zadanoga nosača možemo također konstruirati superpozicijom dijagrama u zamjenjujućoj gredi i dijagrama utjecaja sila u štapovima.

Dijagram poprečnih sila na zamjenjujućoj prostoj gredi prikazan je na slici punom linijom:

T0(x) = $\displaystyle \left\{\vphantom{
\begin{array}{l@{}lll}
-A_0^v & = -90 \math...
... \\
B_0^v & = 60 \mathrm{kN}, & & x_{K_2} < x < x_B.
\end{array} }\right.$$\displaystyle \begin{array}{l@{}lll}
-A_0^v & = -90 \mathrm{kN}, & & x_A < x ...
... x_{K_2}, \\
B_0^v & = 60 \mathrm{kN}, & & x_{K_2} < x < x_B.
\end{array}$

Tom dijagramu treba na odgovarajućim segmentima dodati ili od njega oduzeti doprinos vertikalnih komponenti sila u štapovima 1 i 2, jer je, uz uvažavanje tlačnog smjer sila u štapovima,

za     xD < x < xE        T(x) = T0(x) + S1v,    
za     xF < x < xG        T(x) = T0(x) - S2v.    

Izrazi su izvedeni iz uvjeta ravnoteže dijela nosača dobivenog presijecanjem odgovarajućeg štapa i grede ispod njega. Primjerice, nakon presijecanja štapa  1 i grede između sile K1 i točke E, uvjet ravnoteže vertikalnih (komponenti) sila koje djeluju na lijevi dio,

$\displaystyle \sum_{{\mathrm{lijevi}}}^{}$Fy = 0,    to jest,    A0v - K1 - S1v + T(x) = 0,

daje

T(x) = - A0v + K1 + S1v,    odnosno,    T(x) = T(x)0 + S1v.

Doprinose sila S1v i S2v odredit ćemo grafički, no, sila u barem jednom štapu (ili jedna njena komponenta) mora prethodno biti poznata. Lako je izračunati veličinu sile S0:

S0 = $\displaystyle {\frac{{M^0_C}}{{y_C}}}$ = $\displaystyle {\frac{{A_0^v\cdot 5 - K_1\cdot 2}}{{2}}}$ = 125 kN,

a znamo da je ona tlačna.

U nastavku ćemo uvijek izdvajati lijevi dio presječenog nosača i smjer djelovanja sila u štapu i gredi crtati u odnosu na njega. Tlačnu silu S0 crtamo, stoga, usmjerenu ulijevo.

Iz uvjeta ravnoteže projekcija sila u čvorovima HI na horizontalnu os slijedi odmah da su horizontalne komponente sila S1 i S2 jednake sili S0,

S1h = S2h = S0,

ili, vektorski, u odnosu na odgovarajući izdvojeni lijevi dio nosača,

$\displaystyle \vec{{S}}_{1}^{h}$ = $\displaystyle \vec{{S}}_{2}^{h}$ = $\displaystyle \vec{{S}}_{0}^{}$.

Uz poznatu horizontalnu komponentu i poznate pravce djelovanja, grafičko je određivanje sila $ \vec{{S}}_{1}^{}$ i $ \vec{{S}}_{2}^{}$ i njihovih vertikalnih komponenti $ \vec{{S}}_{1}^{v}$ i $ \vec{{S}}_{2}^{v}$ trivijalno.5

Pri zbrajanju dvaju dijagrama, jedan dijagram zrcalimo oko nulte linije, čime omogućavamo preklapanje/poništavanje veličina suprotnoga, kao i dodavanje veličina istog predznaka. Veličinu S1v, koju na segmentu (xDxE) dodajemo poprečnoj sili proste grede, nanosimo stoga (na crtežu prikazano isprekidanom linijom) ispod nulte linije poprečnih sile, na negativnu stranu dijagrama na zamjenjujućoj gredi. Veličinu S2v oduzimamo od poprečnih sila zamjenjujuće grede, pa je, na segmentu (xFxG), nanosimo (isprekidanom linijom) iznad nulte linije, na pozitivnu stranu dijagrama.

Na segmentu grede između točke D i sile K1, primjerice, pozitivni doprinos sile S1v dijelom je preklopljen preko negativne poprečne sile na prostoj gredi, pa je preostali njegov dio konačna pozitivna poprečna sila na tom segmentu. Na sljedećem je pak segmentu, između sile K1 i točke E, poprečna sila na zamjenjućoj gredi pozitivna, pa joj se pozitivni doprinos sile S1v jednostavno dodaje.


\includegraphics[scale=0.75]{z1sl/lgrp4.3}




... trivijalno.5
Podsjećamo usput i na analitičke izraze za iznose vertikalnih komponenti:

S1v = S1h . tg $\displaystyle \alpha_{1}^{}$ = S0 . tg $\displaystyle \alpha_{1}^{}$        i        S2v = S2h . tg $\displaystyle \alpha_{2}^{}$ = S0 . tg $\displaystyle \alpha_{2}^{}$,

gdje su $ \alpha_{1}^{}$ i $ \alpha_{2}^{}$ oštri kutevi između horizontale i osi štapova 1 i  2.

KF    2001-12-09